به وبسایت شرکت یکتادام پرشین خوش امدید

نشخوارکنندگان

نشخوارکنندگان

نشخوارکنندگان

!!لطفا جهت اطلاع از محصولات نشخوارکنندگان از منوی اصلی نوع نشخوار کننده مد نظر خود را انتخاب نمایید!!

 

در علم بیولوژی نشخوارکنندگان یا (Ruminantia)  گروهی از جانوران گیاه‌خوار هستند . تا کنون چیزی در حدود 200 گونه از این پستانداران شناسایی شده‌ است.

جانورانی مثل آهو ، بز ، گوسفند ، گاو ، گوزن و شتر مثالهایی از این دسته هستند .

نشخوار کنندگان دارای معده چهار قسمتی هستند که  معدهٔ آن‌ها انواع بافت‌های گیاهی را به کمک گوارش میکروبی به کربوهیدرات ها ، پروتیین ها ( آمینو اسید)  و  چربی ها ( مثل لیپید ها )  تبدیل میکند ، فراورده هایی که برای حیوان قابل گوارش باشند .

بدیهی است که ما در نشخوار کنندگان پدیده ای به نام نشخوار را مشاهده میکنیم .

طی این پدیده غذای نیمه جویده شده به سرعت بلعیده شده و به سیرابی که یکی از قسمت های معده چهار قسمتی آنهاست منتقل میشود .

ماکرو ملکولهایی همچون سلولز ، که در غذای نیمه جویده شده آنها وجود دارد در معرض آنزیمهای مختلف ( در این مثال سلولاز )  میکروب‌ها(میکروفلور شکمبه ) قرار می‌گیرند و در نهایت این مواد به کمک میکروبها حرارت بدن و ترشح مایعات و حرکات سیرابی تا حدودی غذا را گوارش میبابند. توده‌های غذایی پس از عبور از قسمتهای دیگر دستگاه گوارش انها (به ترتیب) نگاری و مری به سمت دهان بر می‌گردند تا به‌طور کامل جویده شوند حال غذای کاملا جویده شده مجددا به سیرابی برمیگردند و بیشتر حالت مایع پیدا می‌کند . سپس برای بار دوم به نگاری انتقال میابند . (در نهایت پس از تمام این مراحل غذا دو بار از سیرابی عبور می‌کند)

ماده حاصله پس از عبور از نگاری به هزارلا جهت ابگیری ارسال میشود و بعد از اینکه تا حدودی ابگیری شد وارد شیردان میشود تا مراحل بعدی گوارش خود را تکمیل نماید. باید به این نکته توجه داشت که در نشخوارکنندگان گوارش سلولز قبل از گوارش سایر ترکیبات آلی صورت می‌گیرد (برخلاف سایرین ).

در پستانداران نشخوارکننده مثل گاو، گوزن، گوسفند و بز که معده چهار قسمتی دارند، گوارش میکروبی پیش از گوارش آنزیمی صورت می‌گیرد، اما در غیرنشخوارکنندگان معمول مانند فیل یا مرغ  ابتدا گوارش آنزیمی صورت گرفته، سپس گوارش میکروبی انجام خواهد شد.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها


مکمل معدنی دام
مکمل معدنی دام
کنسانتره مولتی مکس طیور
کنسانتره مولتی مکس طیور
پیش مخلوط مولتی مکس آبزیان
پیش مخلوط مولتی مکس آبزیان
پیش مخلوط مولتی مکس دام
پیش مخلوط مولتی مکس دام
مکمل معدنی طیور
مکمل معدنی طیور
مکمل معدنی آبزیان
مکمل معدنی آبزیان

برچسب ها


تبلیغات


USAUnknownIran